Biztonságos-e a szoptatás közben beadott oltás? Csökkenti a szoptatás a csecsemők fájdalmát? Vajon minden családorvosnál van erre lehetőség? Létezik fájdalommentes oltás? Ezekre a kérdésekre igyekszem válaszolni a következőkben.
Egyre több szülőben merül fel az a gondolat, hogy szeretné gyermekét megkímélni a fájdalomtól, amennyire csak lehetséges, a csecsemőnek pedig joga is van ehhez a fájdalomcsillapításhoz. Sokáig tartotta magát az a tévhit, hogy a csecsemők nem éreznek fájdalmat. Ezt ma már tudjuk, hogy nem igaz. Azt tapasztalták, hogy az újszülöttkorban elszenvedett fájdalmas beavatkozások csökkentik a thalamus és az amygdala térfogatát. Mit jelent ez?
„A [fájdalmas beavatkozások] a gyerekek plasztikus idegrendszerében hosszútávú működési zavart és a fájdalomküszöb tartós csökkenését idézik elő.”
Fájdalomcsökkentő lehetőségek csecsemőkorban:
- szopó mozgás
- bőrkontaktus/ölelés
- édes oldat
- figyelemelterelés
- „süni” (Shotblocker)
- helyi érzéstelenítő krémek
A lista két részre osztása nem véletlen, ugyanis a szoptatás az a módszer, amely az első csoport minden részét ötvözni tudja. Oltás közben a szoptatás természetes velejárói szinergikus hatást érnek el. Amennyiben szoptatott csecsemőről van szó, máris rendelkezésre áll egy kiváló fájdalomcsillapító „eszköz”. A szoptatott csecsemők fájdalmát kiválóan csökkenti a szopás, mégpedig a következő módon:
- A szopó mozgás önmagában fájdalomcsillapító hatású
- Az édes íz fokozza ezt
- Figyelemelterelésként is szolgál
- A bőr-bőr kontaktus is hozzájárul a hatáshoz
Ideális esetben a szoptatás a védőoltás/injekció beadását megelőzően elkezdődik, közben is tart és utána is folytatódik.
Nézzük meg a gyakorlatban:
Kérdezz-felelek a védőoltás beadása közben szoptatásról
Azt hallottam, hogy így a baba össze fogja kötni a fájdalmat a szoptatással és esetleg emiatt elutasíthatja a mellet, sőt félre is nyelhet
Nem található erre vonatkozó bizonyíték. Továbbá látható, hogy az oltás közben szoptatott babáknál jelentősen csökkentettük a baba fájdalomérzetét, másrészt pedig sokkal többet árthatunk kettőnk kapcsolatának és a bizalomnak, ha hanyatt fektetve lefogjuk a gyermeket. Természetesen vannak esetek, amikor a végtagok biztosítása nem kerülhető el, de sokszor megoldható lenne.
Ha csak a szúrás után tudom megszoptatni a gyermekemet, az nem segít?
De, nagyon is. Azonban a fent leírt metódussal érhető el a legjobb fájdalomcsökkentő hatás.
Ha nem szoptatok vagy nem szeretnék egy orvosi rendelőben szoptatni, de a cumit elfogadja a gyermekem, az is segíthet?
Bár ez nem az optimális helyzet, azonban ez a megoldás is segít csökkenteni a fájdalmat.
Hogyan szoptathatnám a gyermekem, hiszen a hátára kell fektetni és le kell fogni?
Teljesen jogos kérdés. Hátra fektetve a gyermek ösztönösen megfeszíti az izmait, ami legkevésbé sem kedvez a védőoltás beadásának, hiszen minél elernyedtebb egy izom, annál jobban lehet adagolni a vakcinát/injekciót. Vagyis a legjobb megoldás, ha a gyermeket a karunkban tartjuk és magunkhoz öleljük. Ha lehetőségünk van rá, kérjük, hogy így adják be az oltást.
A helyi érzéstelenítő (gél, krém, tapasz) használatáról kérdezzük meg az egészségügyi személyzetet. Vegyük figyelembe, hogy hosszabb-rövidebb behatási idővel számolni kell.
Hogyan kivitelezhető a szoptatás oltás közben?
- Szoptatás előtt tedd szabaddá a baba lábát/karját
- Öleld magadhoz, kezdd el szoptatni
- Nyugodtan szoptasd tovább, amíg megkapja az injekciót
- És utána is szoptasd egy kicsit
Forrás: Anyatejút webinárium XII- online laktációs konferencia alapján:
- Chau CMY, Ranger M, Bichin M, Park MTM, Amaral RSC, Chakravarty M, Poskitt K, Synnes AR, Miller SP and Grunau RE (2019) Hippocampus, Amygdala, and Thalamus Volumes in Very Preterm Children at 8 Years: Neonatal Pain and Genetic Variation. Front. Behav. Neurosci. 13:51. doi: 10.3389/fnbeh.2019.00051
- Pölöskey P. dr., Onozó Beáta dr. Sutka Melinda dr., Tordas Dániel dr. (2021) Útmutató a gyermekkori védőoltásokhoz társuló fájdalom csillapításához In Gyermekgyógyászat 72. évfolyam, 2021/5. szám, 305-388. oldal
0 Comments